ACS754SCB-050-PFF
UDEL Chips Tech Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
ACS754SCB-050-PFF
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -20°C ~ 85°C
Package / Case : 5-CB Formed Leads, PFF
Accuracy : ±1%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 10mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 50A
Response Time : 12µs
Package : Tray
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Series : -
Sensitivity : 40mV/A
Linearity : ±1.5%
Supplier Device Package : 5-CB Module
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 35kHz
Voltage - Supply : 5V
Description : SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF